Polecamy rodzicom
Warto przeczytać!
Czerwiec
Biblioteka poleca:
Znaleźć swoje miejsce na ziemi.
"Wspaniała Gilly" – Katherine Paterson
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
13- letnia Gilly od najmłodszych lat mieszka u rodzin zastępczych. Często je zmienia, ponieważ nie jest łatwym dzieckiem, a opiekunowie nie radzą sobie z jej krnąbrną i zbuntowaną naturą. W końcu przybywa do skromnego domu pani Trotter. Mimo dobrego serca i wielu starań naowej opiekunki Gilly zaczyna planować ucieczkę do wyidealizowanej matki. Doskonala opowieść o trudnym dorastaniu – bez lukru, niesamowicie prawdziwa. Atorka znana dzięki powieści Most do Terabithii.
Maj
Biblioteka poleca:
"Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku"
(cykl: Zdarzyło się w Polsce) Praca zbiorowa
Wydawnictwo: Literatura
Opowiadania trzech polskich
autorów G. Bąkiewicza, K. Szymeszki i P. Wakuły o wybranych
ważnych wydarzeniach historyczno–społecznych,
m.in. o wojnie
1920r., Powstaniu Śląskim, prezydentach II RP, wywózkach na Sybir,
pomocy dla Żydów z getta, sytuacji repatriantów po
1945 r.
ukazane z perspektywy dzieci i nastolatków, którzy są
obserwatorami albo uczestnikami wydarzeń. Dobra lektura dla dzieci
zainteresowanych historią. Na końcu nota historyczna na temat
opisanych wydarzeń.
"Ten wąsik, ach, ten wąsik" – Anna Mieszkowska
Mistrzowie kabaretu. Marian Hemar i Fryderyk Jaros
Wydawnictwo: Zwierciadło
Dla
tych, którzy interesują się przedwojenną polską sceną
kabaretową. Na pierwszym planie
sylwetki dwóch artystów
współpracujących ze sobą 14 lat: autora kultowych piosenek
i
konferansjera. W tle dawna Warszawa i ludzie tworzący jej klimat,
smutne lata powojenne
w Londynie niosące ze sobą
rozczarowanie, biedę i choroby.
Kwiecień
Biblioteka poleca:
"Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej" - Anna Czerwińska-Rydel
Kiedyś mleko trafiło nie do kartonów czy plastiku, ale szklanych butelek. W takiej właśnie szklanej butelce po mleku została w czasie II wojny światowej ukryta szczególna lista. To nazwiska dzieci, które zostały uratowane z warszawskiego getta. Na liście znalazło się dwa i pół tysiąca nazwisk!
Kto i jak dokonał tego niezwykłego czynu?
Poznajcie historię życia Ireny Sendlerowej, która nigdy nie uważała się za bohaterkę.
" Ja tylko próbowałam żyć po ludzku....To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Nauczył mnie tego tatuś..."
Marzec
Biblioteka poleca
"Krótka historia
świata"
Autor: Ernest H.Gombrich
Książka zrodziła się z opowieści o historii. Miała być adresowana do najmłodszych czytelników i prezentować w zwięzły i ciekawy sposób historię świata i człowieka.
Mimo niewielkiej objętości książka zawiera historię człowieka od epoki kamiennej po upadek komunizmu w Europie. Obok opisów bitew, wojen i podbojów autor przedstawia też dokonania człowieka w nauce, kulturze, sztuce, polityce.Jego opowieść koncentruje się nie na datach i faktach, ale na ukazywaniu, jakie przemiany zachodziły w człowieku i jak zmieniał on otaczający świat.
Gombbrich nie ograniczył się do wychwalania osiągnięć ludzkości, nie zapomniał też o jej porażkach i wadach.
Jest to książka dla młodych i starych, tych którzy lubią historię i tych, którzy do tej pory nie mieli szans jej polubić.
Biblioteka szkolna poleca w lutym:
"Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowiadania. Historia sztuki dla dzieci"- autor Michael Bird
wyd. Nasza Księgarnia
Przewodnik po sztuce od czasów prehistorycznych po współczesność. Autor pokazuje nie tylko Europę, ale również inne cywilizacje, np. egipską, chińską, bizantyjską, afrykańską, aborygeńską. Artyści z różnych epok pojawiają się ze swoimi dziełami w krótkich opowiadaniach, do których przemycone zostały informacje na temat trendów w sztuce. Razem 68 dzieł,m.in. malowidła, obrazy, freski, witraże, rzeźby i instrukcje. Lektura z pewnością zaciekawi nie tylko dzieci.
Biblioteka szkolna poleca w styczniu:
Klasy 0-3
"Przygoda
w kapeluszu"autorstwa Małgorzaty Wójcik to książka, której
adresatami są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
"Tym
młodszym mogą ją czytać nauczycielki w przedszkolu, rodzice na
dobranoc, a starsze dzieci z pewnością przeczytają ją same.
Dlaczego? Bo przygody kapelusza są interesujące dla małych
czytelników. Za sprawą nakrycia głowy, mającego czarodziejską
moc, dzieje się wiele dobrego, np.: stara latarnia odzyskuje swój
dawny blask; ojciec Mikołaj dostrzega, że w życiu są ważniejsze
rzeczy niż praca; Czerwony Kapturek ratuje życie wilka; zniszczony
obrus zostaje ozdobiony pięknymi kwiatami; Maciuś i Marysia po
kłótni się godzą. Z kapeluszem wędrujemy przez uliczki małego
miasteczka, wieś, las, park, odwiedzamy szkołę i ZOO, wchodzimy do
domów, gdzie poznajemy małych bohaterów i ich codzienne problemy.
Dynamiczna akcja, świetne dialogi i opisy przyrody, uzupełnione
dynamicznymi ekspresyjnymi ilustracjami autorstwa Iwony
Walaszek-Sarny powodują, że warto tę książkę polecić jako
lekturę dla małych czytelników."
Klasy 4-7
"Magiczne istoty" - autor Holland Simon
"Wejdź
do niezwykłej krainy magicznych istot...Przygotuj się na spotkanie
z zachwycającymi mitycznymi stworzeniami z całego świata, od
olbrzymów i trolli, po wilkołaki, harpie, syreny i jednorożce.
Poznaj związane z nimi zdumiewające historie: dowiedz się, jak
złośliwe elfy wywołują straszliwe koszmary, co zrobił Pegaz, by
pokonać budzącą grozę Chimerę, dlaczego Feniks śpiewa
urzekającą pieśń, jak zgasić smoczy ogień... i wiele więcej".
Biblioteka szkolna poleca w czerwcu:
Astrid Lindgren "Peter i Lena"
Dwie krótkie opowieści dla młodszych czytelników- o pojawieniu się młodszego rodzeństwa i o konieczności pójścia do szkoły. Obie poruszają problemy bliskie małemu dziecka. Są tu uczucia i emocje, które towarzyszą zmianom w życiu. Na przykładzie Petera i Leny dzieci poznają uroki posiadania rodzeństwa i chodzenia do szkoły. Pięknie wydana pozycja z klasycznymi ilustracjami Ilona Wiklanda. Książka jest polecana od szóstego roku życia.
Michael Roher "Wędrowne ptaki"
Opowieść o "wędrownych ptakach", które przylatują do małego miasteczka nie wiadomo skąd. Pod ich postacią skrywa się współczesny człowiek, który szuka nowej ojczyzny, domu dla siebie i rodziny. Książka uczy tolerancji i otwartości na innych. Okazja do refleksji:jak ja zachowałbym się w podobnej sytuacji. Autor wielokrotnie nagradzany, "Wędrowne ptaki" zostały uhonorowane Nagrodą Miasta Wiednia.
Roald Dahl "Wiedźmy"
Jedna z lepszych pozycji autora "Matyldy" i "Charliego i fabryki czekolady". Niezwykły przewodnik po świecie czarownic. Siedmioletni chłopiec po śmierci rodziców ma zamieszkać ze swoją norweską babcią. Nie wie, że życie u jej boku pełne będzie niebezpieczeństw i przygód. Wkrótce będzie musiał stawić czoła Arcywiedźmie. Książka polecana od siódmego roku życia.
Biblioteka szkolna poleca w maju:
Seria popularnonaukowa dla dzieci "Podróże z pasją":"Sztuka Europy", "Architektura Europy".
"Podróże z pasją" to seria przepięknie wydanych albumów. "Sztuka Europy" prezentuje europejską sztukę od czasów najdawniejszych po dzisiaj. Można tu znaleźć informacje o twórcach poszczególnych epok, piękne reprodukcje i opisy dzieł oraz kierunków i nurtów, które królowały w dawnych epokach. Fotografie i interesujące teksty zawarte w książce powodują, że świat sztuki sztuki staje przed czytelnikiem otworem. "Architektura Europy" to piękny album, prezentujący największe arcydzieła europejskiej architektury. Podział na poszczególne epoki umożliwia zapoznanie się z charakterystycznymi budowlami z różnych okresów dziejowych.
Seria wydawnicza "Czytamy w oryginale": A.C.Doyle "Przygody Sherlocka Holmesa", R.L.Stevenson "Wyspa skarbów", J.M.Barrie "Piotruś Pan",D.Defoe "Robinson Crusoe", M.Twain "Przygody Tomka Sawyera", H.Melville "Moby Dick", J.Swift "Podróże Guliwera", L.Carroll "Alicja w krainie czarów", J.F.Cooper "Ostatni Mohikanin", F.H.Burnett "Tajemniczy ogród", J.London "Biały kieł", F.Baum "Czarnoksiężnik z krainy Oz", E.H.Porter "Pollyanna", Ch.Dickens"Opowieść wigilijna".
"Czytamy w oryginale" to seria wydawnicza, zawierająca adaptacje największych dzieł literatury anglojęzycznej w wersji angielsko-polskiej. Dwujęzyczny wariant powieści to atrakcyjna pomoc dla uczących się języka angielskiego.Śledząc losy bohaterów, możemy na bieżąco porównywać tekst angielski i polski. Adaptacja została przygotowana z myślą o czytelnikach średnio zaawansowanych, jednak dzięki dwujęzycznej wersji z książki mogą też korzystać czytelnicy dopiero rozpoczynający naukę angielskiego.
Biblioteka szkolna poleca w kwietniu:
Seria popularnonaukowa dla dzieci "Świat oczyma dziecka": "Jora. Mały jaskiniowiec", "Taita. Mały Egipcjanin","Ulisses. Mały Grek", "Lawinia.Mała Rzymianka", "Fryderyk. Mały rycerz" oraz "Lisa. Mała dama z renesansowych Włoch".
Rewelacyjna seria popularnonaukowa dla dzieci.Mali mieszkańcy dawnych epok: czasów prehistorycznych, starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, średniowiecza, renesansu-oprowadzają swoich rówieśników-czytelników po świecie, w którym żyły. Napisana specjalnie dla najmłodszych, fantastycznie zilustrowana retrospektywna podróż po kulturze, zwyczajach, tradycji, społeczeństwie, sposobie życia w dawnych epokach. Takiego ujęcia w polskiej literaturze popularnonaukowej dla dzieci jeszcze nie było.
Seria popularnonaukowa dla dzieci "Poznaj...": Bezkręgowce, Ptaki, Rośliny leśne, Rośliny rekordowe, Ryby,płazy,gady, Ssaki, Układ słoneczny.
"Poznaj..." to seria edukacyjna zabierająca czytelników w podróż przez bajecznie kolorowy świat zwierząt, reprezentujących faunę wszystkich kontynentów oraz zamieszkujących różne środowiska. Na stronach książek z serii "Poznaj..." dziecko znajdzie odpowiedzi na wiele pytań, jak również wiele innych zaskakujących informacji o zwierzętach. Pozna zasięg geograficzny, wielkość i sposób rozmnażania poszczególnych gatunków, dowie się, jak wyglądają, co lubią jeść, jaki tryb życia prowadzą, jak opiekują się potomstwem. Seria "Poznaj...'jest doskonałą propozycją lektury dla wszystkich miłośników przyrody. Poza ciekawymi i wyczerpującymi informacjami wyróżnia się bogatą szatą graficzną.
Biblioteka szkolna poleca w marcu:
Astrid Lindgren "Przygody dzieci z ulicy Awanturników"
Tytułowa ulica Awanturników to naprawdę ulica Garncarzy, ale nazywana jest inaczej przez tatę trójki rezolutnego rodzeństwa. Mieszkają tam: Lotta z przytulanką Niśkiem, Jonas i Mia Maria. Zabawne przygody dzieciaków z fantazją, gotowych do psot i przygód. Szczęśliwe dzieciństwo bez nowoczesnych zabawek - za to pełne przyjaźni, miłości, zrozumienia dorosłych. '
Anne Mazer, Ellen Potter "Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy"
Książka dla młodych osób, które lubią pisać. Mogą z niej skorzystać również rodzice i nauczyciele, którzy chcieliby wzmocnić w dzieciach zamiłowanie do pisania. Poradnik dodaje odwagi, pokazuje, jakie uczucia towarzyszą pisarzowi. Pierwsze kroki w pisaniu, natchnienie, wybór postaci ,fabuła, konstrukcja dialogów, rola narratora.
Biblioteka szkolna poleca w lutym:
Brandon Mull "Baśniobór. Przewodnik opiekuna"
Gratka dla miłośników serii Baśniobór. Bogato ilustrowany przewodnik po świecie mitycznych i magicznych istot. Okazja do poznania artefaktów, czarodziejskich przedmiotów, dziwnych postaci i miejsc, z którymi związani są Kendra i Seth. Krótkie rzeczowe opisy, które są uzupełnieniem powieści, mnóstwo wskazówek i informacji dla kogoś, kto chce chronić rezerwat i jego mieszkańców. Do oglądania i czytania. Polecana od ósmego roku życia.
Biblioteka szkolna poleca w styczniu:
Peter Goes "Rzeka czasu"
Rysunkowa wyprawa do przeszłości. Wybrane zagadnienia z historii cywilizacji, istotne wydarzenia. Teksty wprowadzające każdy temat i dynamiczne ilustracje. Ocean, w którym właśnie rodzi się życie, różne gatunki dinozaurów, pojawienie się pierwszych ludzi. Wiszące ogrody w Mezopotamii, budowa egipskich piramid i inne ciekawe zagadnienia. Atrakcyjnie przedstawiony żywioł historii. Książka polecana od siódmego roku życia.
Marina Umaschi-Bers i Mitchel Resnick "Oficjalny podręcznik Scratch jr."
Znajomość Scratch jr. pomaga zaczarować świat na monitorze: postacie poruszają się, mówią, śpiewają. Nauka kodowania i kreatywnego myślenia. Krok po kroku dzieci uczą się dodawać tło, kolejne postacie i tytuły. 15 rozdziałów z zadaniami zmierzającymi do realizacji projektu. Wskazówki dla dorosłych. Przejrzyste, opisane zrozumiałym językiem polecenia oraz ciekawy układ graficzny.
Biblioteka szkolna poleca w grudniu:
Philippe de Kemmeter "Tata w sieci"
Temat na czasie-problemy związane z nowoczesnymi gadżetami, które coraz bardziej rozluźniają więzi rodzinne. Tata pingwin, od świtu do nocy zapatrzony w laptopa, nie ma czasu dla synka i żony. Dopiero w obliczu niebezpieczeństwa uświadamia sobie, do czego doprowadziło to, że ciągle tkwił w wirtualnym świecie.
Martin Widmark"Tajemnica więzienia"
Najnowsza część popularnej serii. Maja i Lasse nie mogą narzekać na brak zleceń dla ich biura detektywistycznego. W tajemniczy sposób znikają aktorzy więźniowie, którzy na scenie wystawiali Hamleta. Co się z nimi stało? Krótkie rozdziały, duże litery- w sam raz do pierwszych samodzielnych prób lekturowych. Wartka akcja, bez dłużyzn, dużo emocji, niespodzianki. Bez przemocy.
Biblioteka szkolna poleca w listopadzie:
Roksana Jędrzejewska-Wróbel "Pan Praktyczny"
Nie znajdziecie w tej historii morału. Ta opowieść to pochwała spontaniczności i radości życia. Pochwała drobnych, pozornie błahych spraw, dzięki którym możemy usłyszeć jak mruczy szczęśliwy kot. Ten, którego każdy ma w sobie, chociaż nie zawsze o nim pamięta...Do poczytania w jesienne wieczory. Dla dzieci i dla rodziców. Dla wszystkich, którzy kochają piękne książki!
Biblioteka szkolna poleca w październiku:
Baśnie węgierskie "Cudowny jeleń"
Biblioteka szkolna poleca we wrześniu:
Lotta Olsson "Sam w domu"
Mrówkojad i orzesznica są przyjaciółmi od dawna. W czasie kiedy orzesznica bierze udział w wykładzie o zdrowych słodyczach, jej przyjaciel tęskni i gotuje ogromne ilości zupy cebulowej. Bardzo ciepła opowieść o prawdziwej przyjaźni, tolerancji i zazdrości. Dedykowana dla dzieci powyżej 6 lat.
Biblioteka szkolna poleca w maju:
Agnieszka Stelmaszyk "Monia ratuje Faraona", "Michał i złoty puchar", "Andzia i duch pana Baryłki"
Książki Agnieszki Stelmaszyk z serii Już czytam : "Monia ratuje Faraona", "Andzia i duch pana Baryłki", "Michał i złoty puchar". Seria Już czytam to zabawne historie z niezwykłymi bohaterami i ich niesamowitymi przygodami. Wciągająca akcja oddana jest barwnym i prostym językiem. Książki są napisane dużą czcionką ułatwiającą czytanie, mają atrakcyjną szatę graficzną, słowniczek trudniejszych wyrazów oraz zadania sprawdzające rozumienie tekstu.
Biblioteka szkolna poleca w kwietniu:
Aga Szczepańska "Aventura Brasiliera"
"Aventura Brasileira", wielka
brazylijska przygoda Patki i Pepe, już od pierwszych stron wciągnie czytelnika.
Po długiej podróży samolotem mali bohaterowie wraz z Wujkiem Wężowskim, bezpiecznie
lądują na Międzynarodowym Lotnisku Galeao w Rio de Janeiro. Już po wyjściu z
samolotu, Pepe zostaje uwikłany w niezwykłą aferę i dostrzega dziwnego
chłopaczka – Flamengistę – jak w myślach zaczyna go nazywać. Pepe nie wie
jeszcze, że młody fan C. R. Flamengo będzie mu towarzyszył na każdym etapie
podróży po Brazylii. Oczywiście Patka nie pozostaje bierna. Już w pierwszym
hotelu, w którym nasza zacna trójka się zatrzymała, dziewczynka poznaje Piękną
Elegantkę, jej pudla i znajduje tajemniczą bransoletkę.
Nieco później bohaterowie brazylijskiej przygody poznają rodzinę
Smutas-Marudów: Jagodę, Marzyciela i Jandirę – Panią od Pszczół. Co łączy
wszystkich tych bohaterów i jaka afera tym razem wyjdzie na jaw? To okaże się w
czwartej części cyklu Agi Szczepańskiej.
„Aventura Brasileira” zdecydowanie
różni się od wcześniejszych części serii. Nie chodzi jednak o egzotykę miejsca,
w którym opisane zostały przygody Patki i Pepe – dzieci w drugim tomie tropiły
przecież aferę w słonecznej Chorwacji! Chodzi raczej o sposób budowania
napięcia i nietypowe dozowanie kolejnych zaskakujących informacji. Oczywiście,
że mamy w publikacji aferę! Nie jest to jednak tak „oczywista” i jasno
określona (choć, oczywiście, obfitująca w tajemnice, niejasności i zawiłości)
afera jak w Pierwszej zagadce czy w Tajemnicy Meduzy. W czwartym tomie
mamy raczej zbiór przypadkowych faktów i jeszcze bardziej przypadkowych
bohaterów. Naprawdę trudno powiązać ich ze sobą, trudno znaleźć łączącą ich
płaszczyznę, niełatwo też przewidzieć, kto tu właściwie jest "dobry",
a kto snuje niecne plany. Atmosfera powieści ze strony na stronę gęstnieje,
chociaż wciąż jesteśmy w tropikalnej i słonecznej, pełnej uśmiechniętych
mieszkańców Brazylii. Wiemy, że już za moment coś się wydarzy - nie wiemy
jednak, co i kto tym razem wpadnie w pułapkę.
Książka Agi Szczepańskiej w ciekawy i niebanalny sposób przybliża czytelnikowi
atrakcje, zabytki i krajobrazy Brazylii. Wielu czytelników nigdy nie miało
okazji odwiedzić tego zakątka świata, a z książką „Aventura
Brasileira” staje się to możliwe! Wraz z bohaterami opalamy
się w słońcu na gorących plażach Rio, z bliska oglądamy figurę Chrystusa
Odkupiciela górującą nad miastem, biegamy po tropikalnych lasach oraz nurkujemy
w przejrzystych wodach Atlantyku.
źródło:www.granice.pl
Biblioteka szkolna poleca w marcu:
Małgorzata Strzałkowska "Części zdania, czyli wierszowany samouczek do wkuwania"
Wierszowane reguły, które wyjaśniają takie pojęcia jak:orzeczenie, podmiot, równoważnik zdania, zdania nierozwinięte, przydawka, dopełnienie, rozbiór logiczny i gramatyczny zdania. Przykłady są pełne humoru i łatwe do zapamiętania. Niestandardowa pomoc przy nauce języka polskiego.
Biblioteka szkolna poleca w lutym:
Agnieszka Mielech "Jaga Czekolada i baszta czarownic"
Piątoklasistka
Jagoda Nugat to postać osobliwa, nielubiana w szkole, bez przyjaciół. Wszystko
zmienia się, gdy do sąsiedniego domu wprowadzają się dwie czarodziejki. Książka porusza wiele
ważnych tematów związanych ze współczesnymi technologiami i komunikacją między
ludźmi.
Biblioteka szkolna poleca w styczniu:
Paweł Beręsewicz "Czy wojna jest dla dziewczyn?"
Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i
bardzo popsuła jej dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne
bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a
mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Elka uczy
się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I
dochowywać najprzeogromniejszych tajemnic! A przecież jest tylko małą
dziewczynką i nie powinna dźwigać tak wielkich ciężarów.
Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Biblioteka szkolna poleca w grudniu:
Katarzyna Ryrych "Król"
Patryk po bankructwie firmy ojca i utracie domu ląduje z dnia na dzień w lokalu zastępczym w odrapanym dwupiętrowym bloku. W przeciwieństwie do matki szybko przystosowuje się do życia w „Brooklynie”, jak nazywają blok osiedlowe dzieciaki. Zapomina o dawnym życiu – o jego dobrych stronach, luksusach i znajomych, którzy wraz z tym wszystkim zniknęli.
Podczas wakacji na szarym, betonowym podwórku Patryk poznaje Celestyna – bezdomnego mężczyznę, który staje się jego mentorem, od którego uczy się, jak przetrwać w nowym środowisku.
Ciepła i wzruszająca powieść o sile przyjaźni, o tym, że nie można oceniać ludzi po pozorach i nie wszystko jest takie, jak się zdaje w pierwszej chwili.
Biblioteka szkolna poleca w listopadzie:
Janusz Korczak"Król Maciuś Pierwszy"
„Król Maciuś Pierwszy” to powieść dla dzieci i o dzieciach, ale dużo miejsca poświęca dorosłym,
których rozlicza z egoizmu i nieuczciwości. W dzisiejszych czasach nikogo to
nie dziwi, pamiętajmy jednak, że książka powstała w 1923 roku i wtedy z
pewnością bulwersowała. Nie tylko odbrązowieniem dorosłych, ale także ideą, aby
dzieciom oddać głos, traktować po partnersku i z godnością. To przecież czasy,
kiedy dorośli chórem wołali „Dzieci i ryby głosu nie mają”, a korczakowskie:
„Nie ma dzieci – są ludzie” było prawdziwą rewolucją.
Kiedy Janusz Korczak pisał „Króla Maciusia Pierwszego”, był już znanym
lekarzem, pisarzem i publicystą, a przede wszystkim wychowawcą. Od 11 lat
prowadził Dom Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Niezwykły dom, który
przygotowywał do życia w dorosłym świecie, a Korczak miał nadzieję, że będzie
to świat, który uzna dziecięcą niezależność i podmiotowość. Marzenia te
znajdziemy w „Królu Maciusiu Pierwszym”, powieści o państwie, które miało być
krainą szczęśliwego dzieciństwa. Gdy umarł stary król, jego dziesięcioletni
syn, Maciuś, odziedziczył koronę. Choć tak mały, nie pozwolił, żeby ministrowie
podejmowali za niego decyzje, a gdy wybuchła wojna, zamiast obserwować ją z
sali tronowej, poszedł walczyć. Gdy szczęśliwie zawarł pokój, zabrał się za
zmiany w państwie. Rozdawał dzieciom czekoladę, budował im ogrody zoologiczne,
huśtawki, domy na wakacje i przekonany, że dzieci mają prawo głosu, założył
dziecięcy sejm i gazetę. Jednak z czasem państwo zaczęło źle funkcjonować i w
wyniku intryg dorosłych wybuchła kolejna wojna. Niestety, osłabione państwo nie
miało siły się bronić, a Maciuś został podstępem wzięty do niewoli,
niesprawiedliwie osądzony i perfidnie oszukany. Zwycięzcy królowie postanowili,
że skażą go na śmierć, ale w ostatniej chwili odeślą na wygnanie. Wszystko po
to, aby małego króla upokorzyć i poniżyć przed poddanymi, gdy z krzykiem i
płaczem będzie szedł, myśląc, że na śmierć. Jak się jednak pomylili, jak nie
znali jego męstwa i odwagi. Maciuś wyrok przyjął ze spokojem i z godnością. Był
piękny, słoneczny dzień, ludzie stali na ulicach i w milczeniu żegnali małego
króla. Maciuś szedł z podniesioną głową, bez rozpaczy i ani jednej łzy, całą
drogę, aż na koniec miasta, na plac, gdzie czekał dół i pluton egzekucyjny. I
chociaż rzeczywiście w ostatniej chwili przyszło ułaskawienie, nie takiego
chcielibyśmy zakończenia. Tym bardziej, że po latach równie okrutnie los
obszedł się z Korczakiem i jego dziećmi, a ich marsz na Umschlagplatz tak
bardzo przypominał drogę Maciusia przez miasto.
„Król Maciuś Pierwszy” to od początku smutna i trudna lektura. Nie unikajmy jej
jednak, bo we współczesnych książkach dla dzieci bardzo brakuje małych-wielkich
bohaterów. Myślących i troszczących się o innych, odpowiedzialnych i
konsekwentnych, takich dla których honor ma wartość większą niż życie. To
prawda, że ostatnie strony czyta się ze ściśniętym gardłem, ale Maciusiowa
zgoda na śmierć sprawia, że i czytelnik przeciwko niej się nie buntuje. Chociaż Maciuś przegrał, Korczak przegrał,
to klęska była pozorna. Korczakowska idea praw dziecka odrodziła się po wojnie
i marzenia zaczęły się spełniać.
Janusz Korczak, "Kajtuś czarodziej"
To opowieść o świecie dziecięcej wyobraźni i o trudzie ulepszania świata. O marzeniach oraz o tym, co się dzieje, kiedy marzenia się spełniają.
Kto z nas w dzieciństwie nie chciał zostać czarodziejem? Marzy o tym również Kajtuś, bohater książki Janusza Korczaka. Upór i wiara we własne możliwości sprawiają, że stopniowo nabywa czarodziejską moc. Obdarzony niespokojnym charakterem i niecodziennymi umiejętnościami, chłopiec wywołuje sporo zamieszania nie tylko w szkole, ale w całej Warszawie.
Kajtuś jest zwyczajnym chłopcem - trochę psoci, trochę zmyśla i uwielbia słuchać historii opowiadanych przez babcię. Pewnego dnia odkrywa, że potrafi czarować. Początkowo wykorzystuje swoją nową umiejętność do zabawy: zamienia kredę w mydło, kanapkę klasowego łasucha w żabę, a przed odpowiedzią w szkole broni się, zsyłając na nauczyciela stado much. Jednak z czasem sprawy się komplikują: czary zaczynają wymykać się spod kontroli, a Kajtuś ucieka z domu, pozostawiając w nim wyczarowanego sobowtóra.
"Kajtuś Czarodziej" - książka należąca do klasyki literatury dziecięcej, napisana ponad siedemdziesiąt lat temu - nie stracił nic ze swojej aktualności. To opowieść o świecie dziecięcej wyobraźni i o trudzie ulepszania świata. O marzeniach oraz o tym, co się dzieje, kiedy marzenia się spełniają. A także, a może przede wszystkim, o dorastaniu.
"W książce jest świetnie podpatrzona psychologicznie prawda marzeń,
przecież nie tylko dziecięcych." (Jan Kott)
"Autor traktuje dzieci jak ludzi dorosłych, z pobłażliwością wtajemnicza w nieznane, poważne i nieważne sprawy dzieci." (Stefan Rumelt)
"Korczak
jest nie tylko przyjacielem dzieci, ale właśnie przyjacielem niedorosłych ludzi
i dlatego nie traktuje ich
z wysokości dorosłego człowieka, nie lekceważy sobie ich radości i smutków, a
co najważniejsze, nie tworzy fantastycznego świata dzieci." (Jan Stycz z
recenzji "Kiedy znów będę mały")
"Kajtuś Czarodziej" (1934) to kolejna książka Korczaka, po dylogii o Maciusiu, wydana nakładem Wydawnictwa W.A.B. Została przetłumaczona m.in. na angielski, niemiecki, hebrajski i rosyjski. Na jej podstawie powstał spektakl telewizyjny (1997) w reżyserii Julii Wernio. Wznowieniami książek dla dzieci autorstwa Janusza Korczaka Wydawnictwo W.A.B wpisuje się w obchodu Roku Korczaka (2012). Premiera 11 kwietnia 2012.
Janusz Korczak (właśc. Henryk Goldszmit; ur. 1878
lub 1879, zm. 1942) - pisarz, lekarz, społecznik i wychowawca. Ukończył
medycynę na Uniwersytecie Warszawskim i po kilkuletniej praktyce w szpitalu
dziecięcym przez trzydzieści lat (1912-1942) kierował Domem Sierot dla dzieci
żydowskich. Pracował też na rzecz Naszego Domu, sierocińca dla dzieci polskich.
Prowadził gazetę dziecięcą "Mały Przegląd", a pod pseudonimem Stary
Doktór wygłaszał dla dzieci pogadanki radiowe. Autor ponad 20 książek i około
1400 tekstów drukowanych w blisko 100 pismach. Zginął wraz ze swoimi
wychowankami w obozie śmierci w Treblince.
Biblioteka szkolna poleca w październiku:
Nie oceniaj po wyglądzie...
Barbara Kosmowska: Kolorowy szalik
Dwie opowieści o przyklejaniu łatek i ocenianiu po pozorach. Cenna i zarazem bolesna lekcja tolerowania inności. Brak akceptacji, przyjaciół, wspólnego języka. Książka powinna znaleźć się na półce każdego nastolatka.
Nadzieja nigdy nie umiera...
Jakob Wegelius: Legenda Sally Jones
Wzruszająca opowieść o gorylicy Sally Jones. Bolesne życie pełne niebezpieczeństw, złych ludzi i nieszczęścia, jednak niepozbawione też miłości, przyjaźni i nadziei. Nie jest to słodka historia – przygotowuje czytelnika na to, że życie niesie wiele niespodzianek, również złych.
Książki polecane do wspólnego, głośnego czytania:
Wiek 0 - 4 lat
Jan Brzechwa - "Wiersze i bajki"
Wanda Chotomska - "Wiersze, Pięciopsiaczki"
Josef Czapek - "Opowieść o piesku i kotce"
Gilbert Delahaye - seria o Martynce
Czesław Janczarski - "Miś Uszatek"
Astrid Lindgren - "Lotta z ulicy Awanturników"
Hanna Łochocka - "O wróbelku Elemelku"
Ewa Szelburg - Zarembina - "Wiersze"
Jullian Tuwim - "Wiersze dla dzieci"
Wiersze polskich poetów - O kotach i psach
Wiek 4 - 6 lat
Hans Christian Andersen - "Brzydkie kaczątko", "Królowa Śniegu"
Carlo Collodi - "Pinokio"
Astrid Lindgren - seria o Pipi Pończoszce
Hugh Lofting - seria o Doktorze Dolitte
Kornel Makuszyński - "Przygody Koziołka Matołka"
Alan A. Milne - "Kubuś Puchatek", "Chatka Puchatka"
Dr. Seuss - "Słoń, który wysiedział jajo"
Danuta Wawiłow - "Wiersze"
Wiersze polskich poetów - "O mamie i tacie"
Janosh - "Ach, jak cudowna jest Panama"
Wiek 6 - 8 lat
Marcin Brykaczyński - "Ni pies, ni wydra"
Frances Hodgson Burnett - "Mała księżniczka"
Tove Jansson - seria o Muminkach
Astrid Lingren - "Dzieci z Bullerbyn"
Piotr Wojciechowski - "Z kufra pana Pompuła"
Anna Onichimowska - "Najwyższa góra świata"
Stanisław Pagaczewski - "Porwanie Baltazara Gąbki"
Anna Sójka - "Czytam od A do Z"
Anne - Cath. Westly - "Sekrety Taty i ciężarówka"
Jan Whyrow - "Księga straszliwej niegrzeczności"
Wiek 8 - 10 lat
Edmunt de Amicis - "Serce"
Frances Hodgson Burnett - "Tajemniczy ogród"
J. Canfield, M. i P. Hansen, I. Dunlap - "Balsam dla duszy dziecka"
Grzegorz Kasdepke - "Mity dla dzieci"
Eric Knight - "Lessie, wróć!"
Astrid Lindren - "Bracia Lwie Serce"
Clive Staples Lewis - "Opowieści z Narni"
Kornel Makuszyński - "Szatan z siódmej klasy"
Lucy M.Montgomery - "Ania z Zielonego Wzgórza"
Mark Twain - "Przygody Tomka Sawyera"
Wiek 10 - 12 lat
Aleksander Dumas - "Trzej Muszkieterowie"
Arkady Fiedler - "Orinoko"
Astrid Lindgren - "Ronja, córka zbójnika"
Ferenc Molnar - "Chłopcy z Placu Broni"
Małgorzata Musierowicz - "Noelka" i inne tomy Jeżycjady
Jerzy Niemczuk - "Opowieść pod strasznym tytułem"
Ferdynand A. Ossendowski - "Słoń Birara"
Alfred Szklarski - seria o Tomku Wilmowskim
Sempe, Gościnny - seria o Mikołajku
Jean Webster - "Tajemniczy opiekun"
Wiek 12 - 14 lat
J. Canfield, M. Hansen, K. Kirberger - "Balsam dla duszy nastolatka"
Paulo Coehlo - "Alchemik"
Arthur Conan Doyle - "Pies Baskerville'ów"
Margaret Mitchell - "Przeminęło z wiatrem"
Bolesław Prus - "Faraon"
Henryk Sienkiewicz - "Trylogia"
Juliusz Verne - "Tajemnicza wyspa"
Edward de Bono - "Naucz się myśleć kreatywnie"
Tony Buzan - "Rusz głową"
Tadeusz Niwiński - "Ja"